'Аделаїда' ( 'Акваріум') - пісня як твір мистецтва
“Аделаїда” - шостий трек з альбому “Рівнодення” російської групи “Акваріум”.
“Рівнодення” є важливою відміткою в історії групи. Випущений в 1988 році на студії “Мелодія” в Ленінграді, він став першою офіційною платівкою.
Про сенсі пісні
Про те, який же сенс вклав в пісню “Аделаїда” ( “Акваріум”), сам Борис Гребенщиков відкритим текстом не пояснюється. Він вірить, що інакше писати і виконувати твір не мало б ніякого сенсу. Хоча в деяких інтерв’ю підтверджує, що Аделаїда - не просто зірка. Що це відсилання до чогось вищого, божественного.
Шанувальники Бориса Гребенщикова дивляться на тему Богині в творчості музиканта як на цілу послідовну історію. Сам образ міг бути навіяний автору міфом Роберта Грейвса про “Білу Богині” - втіленні Смерті, Народження і Краси.
З перших своїх творів волаючи до цього образу, в пісні “Аделаїда” автор вказує на те, що Північний вітер береже і приховує від незрячих очей замок Богині серед зірок.
У 2000 році Гребенщиков вирішив переписати трек, включений пізніше до збірки “Територія”. Концертні версії відрізнялися від оригінального варіанту запису. Сам автор говорив, що ні звук, ні виконання в старій версії його не влаштовували.
Акваріум, "Аделаїда" - акорди
“Аделаїда” - балада, в ній немає звичного для пісенної структури текстового повторення приспіву, але базові акорди в куплетах і приспівах одні.
Основні акорди, які використовуються в творі:
- Am (ля мінор).
- Em (мі мінор).
- С (до мажор).
- G (соль мажор).
- F (фа мажор).
Для виконання куплетів використовується наступна послідовність акордів:
- Перші два рядки починаються з Am, потім переходять в Em.
- Невеликий перехід перед 3-ої рядком з послідовності: Am, Em, C.
- Далі ряд мажорних акордів С, G, що йдуть в мінор Am.
- Перехід на 4-й рядок: G, F.
- Куплет завершується акордами: F, Em.
Частини з приспівами додержують такої гармонії:
- Починається зі зв'язки: C - G - Am.
- Невеликий мелодійний перехід: Am - Em - C.
- Другий рядок виповнюється з акордами: C - Em.
- Наступна зв'язка "мажор-в-мінор": C - G - Am - Em.
- І узагальнюючий для всієї пісні текст: "Там, де зійде зірка Аделаїда" позначений акордом F, перехідним в Em.
Щоб просто заспівати пісню під гітару, цього невеликого керівництва вистачить. Кілька разів прослухавши оригінальне виконання, можна з легкістю його відтворити. Якщо ж є бажання добитися максимально точного попадання в трек, краще ознайомитися з нотним записом або табулатурою.